Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Dodaj komentarz

Dokonując zakupu używanego pojazdu powinniśmy zwrócić uwagę na szereg określonych czynników, po których poznać możemy faktyczny a nie sugerowany przez sprzedającego stan auta. Oto one.

Dokumenty

Najważniejsze są oczywiście dokumenty. Muszą one być poprawne, zgodne z krajowym prawem. Dodatkowo warto zapytać chociażby o książkę serwisową czy inne dokumenty związane z historią auta, czasem (choć rzadko) zdarza się, że poprzedni właściciel pojazdu trzyma wszystkie dokumenty – włącznie z fakturami za wymianę oleju. Daje nam to gwarancję prawidłowego dbania o auto.

Szyby

Druga, dość ważna sprawa, to szyby samochodowe. Standardowo w pojazdach montowane są szyby ze specjalnymi oznaczeniami, wskazującymi rok ich produkcji. Jeśli większość z nich została wyprodukowana w innym roku niż auto, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Jednak jeśli tylko jedna z nich była wymieniana – może nie być problemu, czasem wybita przez złodzieja boczna szyba czy przednia – uszkodzona przez kamień na drodze, muszą być wymienione.

Powłoka karoserii

Jednym z ważniejszych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę dokonując zakupu samochodu, jest stan powłoki karoserii auta. Ponieważ często zdarza się, że pojazdy są sprowadzane z zagranicy jako uszkodzone i sprzedawane w Polsce po remoncie, to powinniśmy to sprawdzić. Lakiery samochodowe zazwyczaj trudno idealnie dopasować, jeśli więc na przykład drzwi pojazdu wyglądają, jak gdyby Lakiery w sprayu pomagały w ich malowaniu – to prawdopodobnie samochód był wcześniej uszkodzony. Podobnie rzecz się ma z grubością powłoki – obecnie bardzo łatwo ją zmierzyć specjalnymi czujnikami.

Stan kierownicy i drążka zmiany biegów

Ostatnim tu opisywanym czynnikiem jest stan pojazdu w środku. Poznać go możemy chociażby po zużyciu kierownicy czy drążka zmiany biegów ale także po tapicerce. Jeśli auto było bardzo intensywnie używane do celów służbowych – to na tych elementach powinny być odpowiednie znaki. Jeśli kierownica i drążek były wymieniane – może to dać nam do myślenia i powinniśmy o to zapytać właściciela.

Wpis sponsorowany 28 January 2013
Wpisy powiązane tematycznie:
  Nie znaleziono

2 Komentarze(y) do “Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?”

 1. Darek napisał(a):

  Witam.
  Proszę Was o pomoc w zakupie Seata Leona II 1,4 125km, czy to jest dobry wybór, czy silnik jest awaryjny i na pasku czy łańcuchu? Na co zwracać uwagę przy jego zakupie.Myślałem też o 1,8 160km.Proszę o pomoc.Z góry dziękuje.

 2. Krzychu napisał(a):

  Cześć,
  Jestem posiadaczem 2 z 1,4 125km i jestem z niego bardzo zadowolony. Jak do tej pory jest bezawaryjny. Jak dla mnie 1.8 jest trochę za mocny i pewnie spalanie miałbym dużo większe.

Zostaw komentarz

Proszę pamiętać oraz przestrzegać politykę komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, napisz do mnie e-maila.