Nowy Seat IBZ – Ibiza Sport Tourer 2010

Dodaj komentarz

Konstruktorzy Seata jak zwykle nie próżnują i na targach we Frankfurcie zaprezentowali nowy samochód koncepcyjny. Kiedyś już wspominałem o tych targach, a dokładniej we wpisie o samochodzie na prąd, czyli Seat Ibe. A wracając od nowego prototypu to nosi on nazwę IBZ i jak nazwa sugeruje, jest to kolejna wersja Seata Ibiza Sport Tourer. Do produkcji seryjnej auto weszło już w zeszłym roku, jednak nie było czasu, aby poświęcić cały artykuł temu pojazdowi. Co ciekawego ma nam do zaproponowania hiszpański producent samochodów? Zobaczcie sami…

Nadwozie

Wpis może trochę spóźniony, ale chyba warto opisać najnowszą (już trzecią) wersję Seata Ibizy. IBZ ma być samochodem rodzinnym z odrobiną sportowego charakteru. Jak widać na zdjęciach, auto pomimo swoich rozmiarów ma bardzo atrakcyjną sylwetkę, a ogromna liczba przetłoczeń na karoserii ukazuje jego agresywność. Z przodu auto wyróżnia się przede wszystkim LEDowymi reflektorami, w których zostały wykorzystane włókna światłowodowe. Dodatkowego uroku dodaje pięknie skrojony grill w kształcie plastra miodu. Wiele detali nadwozia, w tym atrakcyjne lusterka z wmontowanymi kierunkowskazami, zostało wykonanych z metali lekkich (przede wszystkim aluminium).

Jednak największy wpływ na oko kierowców lubiących szybką jazdę są ogromne, 19-calowe aluminiowe obręcze kół o podwójnie pięcioramiennym wzorze z literą S wytłoczoną na osłonie piasty, z niskoprofilowym ogumieniem w rozmiarze 235/35. Dla pozostałych członków rodziny w dachu zostało zamontowane panoramiczne okno, pozwalające na podziwianie widoków podczas górskich wypraw. Nawiązując do Leona projektanci zamontowali klamkę tylnych drzwi w zagłębieniu szyby. Z tyłu wkomponowane zostały lampy (także LEDowe) o atrakcyjnych kształtach. Uroku dodają rury wydechowe w kształcie trapezu umieszczone w zderzaku.

Wnętrze

Oszołamiające linie wnętrza zostały podkreślone przez liczne włókna światłowodowe, które przebiegają wzdłuż deski rozdzielczej i drzwi by w końcu połączyć się z ekranem na konsoli centralnej oraz miejscem na telefon iPhone. Ta nowa technologia nie została zastosowana jedynie w celu zwiększenia atrakcyjności wnętrza, te włókna są źródłem stonowanego światła niezbędnego do obsługi centralnej konsoli samochodu. Wnętrze jest także rozjaśniane licznymi akcentami w kremowym kolorze “Magnolia”. W takim samym kolorze została skrojona deska rozdzielcza, jednak została urozmaicona o miękkie fragmenty zamszowej tapicerki. Zamszem został także wykończone daszek nad zegarami prodkościo- i obrotomierza, słupki oraz podsufitka.
[ad#Google Adsense]
Dla wygody, zamontowane zostały nowoczesne fotele ze zintegrowanymi zagłówkami wykończone skórą połączoną z zamszem w takim samym kolorze, jak deska rozdzielcza. Pojemność bagażnika wynosi, uwaga… 440 litrów i można ją łatwo zwiększyć przez złożenie tylnej kanapy. Dodatkowo w podłodze bagażnika został umieszczony schowek na drobne przedmioty, aby nie “latały” po całym kufrze. Model IBZ Concept ma wymiary tak samo kompaktowe jak podstawowa wersji Ibizy. Długość wynosi zaledwie 4,22m a wysokość i szerokość zostały niezmienione. Tylne drzwi zostały lekko wydłużone, aby poprawić komfort zajmowania miejsc na tylnej kanapie. Wersja kombi ma zostać wydłużona o 17cm w celu zwiększenia miejsca na bagaże.

Podsumowanie

Nowa wersja została wprowadzona w 25 rocznicę premiery modelu Ibiza – najbardziej popularnego modelu produkowanego przez koncern Seata. Gama jednostek napędowych zostaje taka sama jak w przypadku standardowej wersji Ibizy. Aktualne silniki raczej nie zadowolą wymagających wyczynowców, ale pracownicy Seata już zapowiadają wersję Cupra tego modelu.

Ceny tego modelu wahają się od 45 000zł do 64 000zł (w zależności od wyposażenia oraz zamontowanego silnika). I jak wam się podoba nowa Ibiza?

[Not a valid template]

Informacje ogólne, Prototypy 15 January 2011
Tagi: , ,
  1. Seat Leon napisał(a):

    Wpis jest na blogu już dosyć długo, a jeszcze nikt nie dodał do niego komentarza...

    A co Ty sądzisz o tym, co napisałem?

Zostaw komentarz

Proszę pamiętać oraz przestrzegać politykę komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, napisz do mnie e-maila.