Najlepsze opony zimowe do Leona

Dodaj komentarz

Jak co roku zima zaskoczyła drogowców, ale także kierowców. Szybkie i intensywne opady śniegu bardzo odbiją się na bezpieczeństwie jak i komforcie jazdy. Dlatego każdy spóźnialski jak najszybciej powinien zmienić opony na zimowe. Opony letnie tracą swoje właściwości jezdne w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. Guma staje się twardo, co z kolei odbija się na przyczepności. Na śniegu takie ogumienie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ droga hamowania wzrasta ponad dwukrotnie w porównaniu z dobrze dobraną zimówką.

Właściwości opon zimowych

Charakterystyczny odlew bieżnika opony zimowej złożony z “klocków” zwiększa przyczepność na śliskiej oraz mokrej nawierzchni, a  dużo większe rowki obwodowe oraz poprzeczne znacznie ułatwiają odprowadzanie wody. Kolejną funkcją ogumienia przystosowanego do okresu zimowego jest zwiększenie przyczepności na nawierzchni śliskiej oraz zaśnieżonej. W tym celu w bieżniku żłobione są głębokie poprzeczne rowki umieszczone w klockach, potocznie nazywane są lamelkami. Ilość takich nacięć jest odpowiednio dobierana przez producentów opon i może sięgnąć 2000. Służą one przede wszystkich do “wgryzania się” w ośnieżoną i oblodzoną nawierzchnię, dzięki czemu trudniej doprowadzić do utraty kontroli podczas hamowania oraz wpaść w poślizg podczas ruszania. Poza już wspomnianą krótszą drogą hamowania ogumienie zimowe zapewnia znacznie lepsze  warunki trakcyjne na ośnieżonych nawierzchniach, stabilne prowadzenie pojazdu na łukach i precyzyjne reakcje na ruchy kierownicą oraz umożliwiają pokonywanie wzniesień. Dobrze dobrana opona może przenieść aż 5 razy większy moment napędowy niż letnia.

Warto zaznaczyć jednak, że opony zimowe osiągają pełną sprawność dopiero po odpowiednim dotarciu bieżnika (przeciętnie jest to ok 300km), dlatego nie zalecana jest zmiana opon przed długim wyjazdem.

Ranking opon zimowych

Jak co roku stowarzyszenie ADAC (niem. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) przeprowadziło test ogumienia przystosowanego do śliskich oraz zaśnieżonych dróg. Oto 3 pierwsze miejsca tego rankingu:

  1. Dunlop SP Winter Sport 3D
    Opona Dunlop SP Winter Sport 3D wyróżnia się stabilnością i precyzją w sterowaniu w zimowych warunkach. Skuteczna rzeźba bieżnika przekłada się na wzrost przyczepności i skrócenie drogi hamowania. Opona Dunlop SP Winter Sport 3D ma przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo przy dużych prędkościach, choć oferuje również komfort akustyczny.
  2. Goodyear UltraGrip 7+
    Produkt koncernu Goodyear zapewnia bardzo dobrą kierowalność i wysoką przyczepność we wszystkich zimowych warunkach, na śniegu, lodzie oraz na mokrej nawierzchni. Specjalny wzór zapewnia ochronę przed aquaplaningiem oraz bardziej komfortową i płynną trakcję. Ponadto Goodyear UltraGrip 7 jest wyprodukowana z materiałów bardziej przyjaznych środowisku.
    [ad#Google Adsense]
  3. Continental ContiWinterContact TS830
    Inżynierowie stworzyli tą oponę specjalnie z myślą o szybkiej jeździe niezależnie od warunków pogodowych. Opona gwarantuje wysoki poziom kontroli trakcji na każdym rodzaju zimowej nawierzchni. Unikalny wzór bieżnika został zaprojektowany przy użyciu najnowocześniejszych metod komputerowej optymalizacji. Dzięki temu opona lepiej współgra z systemami kontroli trakcji coraz częściej występujących w nowoczesnych samochodach. Niskie opory toczenie przekładają się na błyszcze przebiegi i niższe zużycie paliwa.

Jak ważną rolę pełnią opony zimowe świadczy fakt, że w Szwecji Finlandii, Niemczech Austrii i Szwajcarii ich stosowanie zimą jest obowiązkowe. W naszym kraju, w którym zima co roku zaskakuje drogowców, stosowanie opon zimowych powinno należeć do kanonu bezpiecznej jazdy.

Bezpieczeństwo 30 October 2012
Tagi: , ,
  1. Seat Leon napisał(a):

    Wpis jest na blogu już dosyć długo, a jeszcze nikt nie dodał do niego komentarza...

    A co Ty sądzisz o tym, co napisałem?

Zostaw komentarz

Proszę pamiętać oraz przestrzegać politykę komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, napisz do mnie e-maila.